Alább felsoroljuk a legfontosabb orvosi elvárásokat, hogy a kedves Szülők jobban megérezhessék, mennyire kívánatos gyermeküknek a mindennapi testnevelésben történő részvétel.
Orvosi elvárások a mindennapi testnevelés iránt:
1. A mindennapos tanórai testnevelésben minden tanulónak részt is kell vennie, másképp nem tud hatni rá – vagyis a fölösleges felmentéseket kerülni kell. Az iskoláknak a tárgyi nehézségek ellenére meg kell tartaniuk a mindennapi testnevelés órákat, mert nemcsak tornateremben lehet értékes testnevelést végezni. A tartásjavításhoz, a relaxációhoz és a néptánchoz nem szükséges tornaterem, és lehet a szabadban sokféle hasznos mozgásformát csinálni (pl. számháború, népi sportjátékok, séta gyors gyaloglással, télen hógolyózás, stb.).
2. Minden testnevelési órán meg kell történnie a kellő szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi terhelésnek (kipirulás, izzadás, lihegés a jele).
3. Minden testnevelési órán minden tanulóval gimnasztikát is végezni kell, melynek része a speciális tartásjavító mozgásanyag, valamint a láb izmainak erősítése és a helyes légzéstechnika kialakítása is. (A speciális tartásjavító mozgásanyag nem változik az életkorral és egyik életkorban sem pótolható mással, legfeljebb kiegészíthető egyéb játékos vagy változatos gyakorlatokkal.) A testnevelés egészében figyelembe kell venni a gerinc- és ízületvédelem szabályait.
Részlet Dr Somhelyi Annamária a GyermekLét honlapon olvasható írásából. |